Általános információk
Ár és minőség
A kerámialapok gyártási önköltsége egyrészt adott, hiszen az
- energiaköltségek ára
- a gyártósorok azonos szintje
- az alapanyagok azonos forrása
- az élőmunka igény azonossága
- Máz vastagságának csökkentése: egy bizonyos mérték után színvesztés, gyors kopás a következmény.
- Máz felvitel technikája, pl.: látszó mintanyomok
- Lap vastagság csökkentés – pl. padlólapnál 7,0 mm alatti vastagság egyértelmű negatív következményekkel jár.
- Minőségi osztályzás mellőzése
- Színek és kopásállóság kiválósága
Természetesen az árképzés másik oldala is nagyon fontos: a design, marketing
Nyilván egy egyedi tervezésű csempe vagy járólap igényes kiegészítőkkel más áron hozható ki, mint egy másolt vagy szegényes kollekció. És természetesen ott van az is, hogy mennyire fut be a gyár ill. a márka.
Fagyállóság értelmezése
Magyarországon a fagy-kiengedés folyamat akár naponta többször is bekövetkezhet és egy évben ez akár több százszor is megismétlődik. Ezzel szemben Olaszországban (a hegyeket leszámítva) a fagyási periódus elenyésző, de tőlünk északra pl. Skandináv országokban a fagyás-kiengedés száma a magyarországiéhoz képest szintén töredék számú (függetlenül attól, hogy milyen mértékű a fagy)
Így fordult elő elég gyakran a ’90-es években, hogy az Olaszországban fagyálló minősítésű lap Magyarországon tönkrement kültérben (máz kagylós kitöredezése). A komolyabb olasz gyártók fokozottan ügyeltek arra, hogy a fagyállóság kérdéseit szigorúan vegyék. Így csak olyan pórustartalom mellett minősítették fagyállónak a terméket, amely Magyarországon is megfelelt. Tehát többnyire értelmezési hiba történt, természetesen előfordult, amikor gyenge minőség vagy a minősítés lazasága volt az ok.
Önmagában a pórustérfogat nem elegendő a fagyállóság eldöntésére, függ az anyag szilárdságától is. (Vannak magas pórustérfogatú kerámiák, amelyek mégis fagyállóak!)
Tanácsok, gondolatok
A greslapban (kőporcelán) nincs gránitőrlemény, ellenben az alapanyag összetétele nagyon közelít a gránitéhoz. A teraszhoz ne használjunk 5-7 mm vastag lapot. Ne felejtsük el a hőtágulási hézagokat. Mindenképp flex ragasztót és fugázót használjunk.
A mázas járólap az előszobákban és nappalikban legyen PEI IV.-es kopásállóságú. A nagy és összetett alaprajzok esetén a mozgási hézagokat ne felejtsük el. Tegyünk el mindig néhány darab tartalék járólapot. Padlófűtésnél használjunk speciális ragasztó és fugázó anyagokat.
A kopásállóság mellett fontos járólap választási szempont a csúszási ellenállás. A lépcső járólap legyen bordával vagy nuttal ellátva. Burkolás előtt ellenőrizzük, hogy minden doboz azonos méretkaliberű és tónusú legyen.
A fürdőszoba padlólap kopásállósága PEI I.-II. is lehet. A sakktáblaszerű padlólap kiosztásnál a különböző járólapok méretkalibere legyen azonos vagy közel azonos. A negatív sarkok legyenek szilikonnal kihúzva.
Konyhában a használat jellegétől függően válasszuk a járólap kopásállóságot. Pl. 3. emeleti teakonyhában a PEI II. is elegendő. A kisméretű betétlapok (tozettók) méretszórása nagy, ezt vegyük figyelembe a fugaméret megválasztásánál.
A közösségi, nagy forgalmú tereknél a járólap legyen PEI V.-s . A terhelés miatt javasolt a flex ragasztó és fugázó. A burkolati mozgási hézagok mellett ne felejtsük el az épület szerkezeti mozgási hézagait. Javasolt gresl-járólap vastagság min. 8 mm.
1.Csempe és padlólap szabvány
Az európai Uniós EN 14411 sz. szabvány magyar változata MSZ EN 14411.
2.Csempék és padlólapok anyagai
A gres kőporcelán vagy a (köznyelvben használt) gres lap ( gres porcellanato, Feinsteinzeug, Porcelain tile) megnevezéssel óvatosan kell bánni, mivel a spa- nyol gyárak dobozain a gres megnevezés közönséges fehér- vagy vörösagyag alapú csempét vagy padlólapot jelent. A kőporcelán lapok nagyon népszerűek, de a fehéragyag alapú lapok nem vesztették el létjogosultságukat. A rakodók csak azért nem szeretik, mivel nem lehet fél méterről ledobni a dobozokat. Az anyagában színezett kőporcelán lap gyűjtő fogalom, számtalan különböző gyártási eljárást takar. A mázas kőporcelán lap esetén szokás a test anyagát a mázhoz közeli színre színezni= de ez NEM anyagában színezett kőporcelán lap!( nem egy gyár csúsztat ezzel a megnevezéssel!)
3.Modulkoordináció
A préselt kerámia lapok (natúr éllel) és vágott élű (rektifikált, „lézervágott”) kerámia lapok modulkoordinációja különböző problémákat vet fel. A préselt lapok modulkoordinációját a dobozon levő vagy a katalógusban található névleges méretből nem lehet eredeztetni. A gyár vagy úgy tervezte vagy nem. Az élvágott lapoknál a szabvány megengedi, hogy a gyártó adja meg a fuga szélességet, amellyel a modulordináció teljesül. Ez általában 2-3 mm. A katalógusok ezt általában feltüntetik. Így a „0” fuga vagy „fuga nélkül” fogalmak értelmetlenek. Eleve higiéniai okokból fugázni kell! Pl. a 15x60 cm-es élvágott lap azonos fektetési iránnyal akár 0,5-1,0 mm-es fugával is burkolható(a gyártó toleranciájától is függ). A 15x60 cm-es élvágott lap változó fektetési módban már csak 2-3 mm-es fugával burkolható, a gyár tervezése szerint.
1. Burkolás után a felültet meg kell tisztítani cementfátyol eltávolítóval, majd tiszta vízzel. A cementbázisú fugáknál a felületet( a fugákat!) a kivitelezés teljes idején meg kell védeni(utólag nem tisztíthatók).
2. Az „üzemszerű” burkolat takarítás során a rendszeres melegvizes áttörlés a legjobb( csak +50 - 70 Celsius fokos víz), finomszálas textil vagy filctömb segítségével. Erősebb szennyeződésnél kefe és vízhez adagolt kis mennyiségű háztartási ecet használata célszerű. Ha a padlóburkolaton kialakult egy „szappanos” réteg, célszerű egy „alaptisztítással”(ld. mint a cementfátyol eltávolítás) visszaállítani az eredeti állapotot és a „melegvizes” tisztítással folytatni.
3. Aki jobban bízik a sósavas „alaptisztításban” annak javasoljuk: 2/3 víz és 1/3 sósav oldat egyszeri használatát. Előtte vízzel át kell itatni a fugákat( impregnálni), hogy a takarítás idején ellenálljanak a sav maró hatásának.
4. A zsír, tinta, autógumi, cipőgumi, jód, vér tisztításához speciális szerek szükségesek. A rozsda és vízkő sósavval tisztítható.
5. A csúszásmentes padló burkolatok kefével vagy kefés padlómosó géppel Tisztíthatók( puha műanyag kefe!!). 4.A kerámia padlóburkolatok csúszási ellenállása. A zsíros, olajos közegben külön szabvány R9-R13-al jelöli a burkoló lapok csúszási ellenállását. A felhasználási területekről külön szabvány intézkedik. Vizes közegben( mezítláb) az A , A+B és A+B+C jelölésekkel jelölik a csúszási ellenállást. Fürdőkben a medencék körül és a medencékben a 0,8m alatti részeken legalább A+B csúszási ellenállású lapokat kell használni. Külön szabvány intézkedik, hogy hol és milyen minősítésű burkolatot kell használni. Súlyos tévedés, ha csak R minősítésű lap kerül a vizes közegben burkolásra. ( természetesen vannak lapok, amelyeknek van mind a két közegre megfelelő minősítése).
6. Kerámia mozaik csempe A kerámia mozaik csempe lehet szemenként préselt vagy lapból vágott. A szemeket ragasztják hálóra(hátoldalon) vagy papír, fóliahordozóra(látszó oldalon). A préselt mozaik csempe élek lekerekítettek, ezért emberi érintésre sokkal kellemesebb, mint az éles szélű üvegmozaik. A kerámia mozaik csempe anyaga szerint lehet:
- Anyagában színezett (máz nélküli)
- kőporcelán(gres)
- művészi dekorációs mozaik csempe
- Mázas kerámia mozaik
- mázas kőporcelán(gres) mozaik( fagyálló, matt mázzal járófelületként is)
- mázas fehér vagy vörös agyag mozaikok( belső falak dekorálására)